Search

Watton join celebration

PUBLISHED: 09:31 26 November 2008 | UPDATED: 11:06 08 July 2010

Watton bowls players were among the sportsmen celebrating at the Hansells Solicitors and Financial Advisers Norfolk EBA dinner.

Clubs from across the county gathered at the Ramada Jarvis Hotel in Norwich to honour this season's heroes.

Watton bowls players were among the sportsmen celebrating at the Hansells Solicitors and Financial Advisers Norfolk EBA dinner.

Clubs from across the county gathered at the Ramada Jarvis Hotel in Norwich to honour this season's heroes.

Watton captain John Hunter, accompanied by team-mates Max Hodges (vice-captain) and Eddie Bebee, received the winners' trophy for Zone Central 3.

The night's trophies were presented by Bowls England president Cliff Waterman, Eastern Counties Bowls Association president Chris Leake, Norfolk EBA president Malcolm Nicholson and Hansells Hugh Lansdell, Jean Vincent and Lisa Cornish.

Once again there was superb silverware to admire, with the senior Norfolk team winning the runners-up trophy in the sport's most prestigious domestic competition in England, the Middleton Cup, while the stars of the future lifted the U30 Eastern Counties League for the second year running.

Apart from the Middleton Cup team, beaten by Devon in a close-run final, Norfolk's top two fours

team reached Worthing before bowing out of the semi-finals to Derbyshire's representatives.

Singles Championship (Sir Henry N Holmes Trophy): winner John Ottaway (Wymondham Dell BC), runner-up Robert Bunting (North Walsham BC).

Pairs Championship (W T George Trophy): winners Jamie Howlett, Paul Webb (Acle St Edmunds BC), runners-up Brian Taylor, Philip Barr (County Arts BC).

Triples Championship (Arthur Bush Cup): winners Mervyn King, Paul Shackcloth, Jamie Chestney (Hunstanton BC), runners-up Nigel Coverdale, Danny Page, Steven Ellis (Cawston BC).

Fours Championship (R G Pilch Cup): winners John Sewell, Derek Kellow, Robert Aves, Peter Boldero (Downham Market BC), runners-up Mark Turner, Clive Derry, Mick Brown, Trevor Jermy (County Arts BC).

U25s Championship (Horace Leech Memorial Trophy): winner John Tufts (Hingham Rectory BC), runner-up Jake Willgress (Norfolk Bowling Club).

Club Championship (Bales Cup): winners North Walsham BC, runners-up Acle St Edmunds BC.

Double Fours Championship (Lord Fermoy Cup): winners Hunstanton BC. Runners-up Downham Market BC

Mixed Fours Championship (A Jermy Cup): winners Cromer Marrams BC, runners-up County Arts BC.

Premier Zone (Cromer Cup): winners Acle St Edmunds BC.

W P Baker Cup: winners Hingham Rectory BC, runners-up Cawston.

Zone Winners - Central: Hingham Rectory A; Wicklewood; Watton. North: Cawston; North Walsham B. East: Gt Plumstead A; Great Yarmouth A; Fleggburgh B. South Gissing; Long Stratton. West: Downham Market

B; Hunstanton B; Downham Conservative A.

Hansells Solicitors League Cup: winners North Walsham B, runners-up Downham Market Conservative A. Losing semi-finalists Long Stratton and Wicklewood.

Most Read

Most Read

Latest from the Watton and Swaffham Times

Hot Jobs

Show Job Lists